Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When ultraviolet light of wavelength 100 nm is incident upon silver plate, a potential of 7.7 V is required to stop the photoelectrons from reaching the collector plate. How much potential will be required to stop the photoelectrons when light of wavelength 200 nm is incident upon silver?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 V

b

3.85 V

c

2.35 V

d

15.4 V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,  λ1=12375E1 (in eV)  A0=1000 A0

   E1=12.375 eV

Similarly,   E2(eV)=12375λ2 in A0eV=123752000=6.1875 eV

Now,   E1-W0=eV1

and  E2-W0=eV2

Hence,   12.375-W0=7.7    W0=4.675 eV

and   6.1875-W0=eV2

Solving, we get   V2  1.5 V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring