Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Which of the following contains the maximum number of atoms?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.0 moles of S8

b

2.0 moles of SO2

c

6.0 moles of S

d

44.8 L of  SO2 at STP 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail


Number of atoms(N) = Number of moles(n×N2×  atomicity
Where, N2 = Avogadro's number = 6.023×1023
 

  • 2.0 mol S8 = 2.0 mol x 6.02x1023 molecules/mol x 8 atoms/molecule = 9.6x1024 atoms
  • 6 mol S = 6 moles x 6.02x1023 atoms/mol = 3.6x1024 atoms
  • 2.0 mol SO2 = 2.0 mol x 6.02x1023 molecules/mol x 3 atoms/molecule =3.6 x1024 atoms
  •  44.8 L CO2 @ STP = 44.8 L ×1 L/dm3 × 1 mol22.4 L  6.02x1023 molecules/mol x 3 atoms/molecule = 3.6x1024 atoms


S8 contains  9.6x1024 atoms, the most atoms, at 2 moles.

Therefore, 2.0 moles of S8 contains the maximum number of atoms.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring