Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Which of the following solutions have the same concentration?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 g of NaOH in 200 mL of solution

b

0.5 mole of KCI in 200 mL of solution

c

40 g of NaOH in 100 mL of solution

d

20g of KOH in 200 mL of solution

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molarity (M) = Weight of NaOH×1000 Molecular weight of NaOH×V( in mL)

=20×100040×200=2.5M

 (b) M=0.5×1000200=2.5M

 (c) M=40×100040×100=10M

 (d) M=20×100056×200=1.785M

Thus, 20 g NaOH in 200 mL of solution and 0.5 mole of KCI in 200 mL have the same concentration

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring