Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

White coherent light (400nm-700nm) is sent through the slits of a Young’s double slit experiment, The separation between the slits is 0.5mm and the screen is 50 cm away from the slits. There is a hole in the screen at a point 1.0 mm away (along the width of the fringes) from the central line. Which wavelengths (s) will be absent in the light coming from the hole?

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

400 nm, 667 nm

b

400 nm, 500nm

c

667 nm, 800nm     

d

300nm, 700 nm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The wavelengths for which there will be intensity minima (dark point) at the hole are absent in the light coming out of the hole.

Path difference = yd/D

(2k+1)λ2=ydDλ=2ydDX12k+1;k=0λ,=2X1X103X5X10450X102=2000nm

This is not present in the incident light k=1λ2=2X1X103X5X10450X102X12(1)+1=667nm

k=2λ3=20005=400nmk=3λ4=20007=286nm

This is not present in the incident lightMissing wavelengths are 667nm, 400nm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring