ΔSvap of acetone CH3−CO−CH3 is 0.09kJ mol-1 K-1. If BP of acetone is 56°C (329 K), calculate the heat required for vaporization of 1 g of acetone.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30597 × 1 / 58.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that, ΔSvap of acetone =0.093kJ−1mole−1K−1 =93JK−1mol−1 Tb=329K∴ ΔHvap=TbΔSvap=329×93=30597Jmol−1Now, heat required for vaporization of 58 g acetone = 30597 J∴ Heat required for vaporization of 1g acetone =30597×158