Accroding to Molecular orbital theory, a molecule of H2 has two electrons in
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
σ 4s
b
σ3s
c
σ 2s
d
σ 1s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2 = Total number of electrons = 1 + 1 = 2e-s [≤ 14 e-s]σ1s2 σ*1s0;B.O=Nb-Na2B·O=2-02=1In H2 molecule two electrons are present in σ1smolecular orbital.