Acetylene can be prepared from calcium carbonate by a series of reactions. The mass of 50% calcium carbonate required to prepare 2moles of acetylene is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400g
b
160g
c
250g
d
320g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3→CaO+CO2 CaO+3C→CaC2+2CO↑ CaC2+2H2O→C2H2+Ca(OH)2 1mole C2H2 obtained from →1mole CaCO3 2mole C2H2 obtained from →? =2mole CaCO3=200gm CaCO3 ∴ Mass of 50% pure CaCO3 required =200×10050=400gm