An acidic solution of dichromate is electrolyzed for 8 minutes using 2A current. As per the following equation Cr2O72−+14H+ +6e−→ 2 Cr3+ + 7 H2OThe amount of Cr3+ obtained was 0.104 g. The efficiency of the process (in%) is (Take : F=96000 C, At. Mass of chromium =52)_____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 60.31.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘x’ be the efficiency96500C→523gms?→0.104gm0.10452/3×96500C Efficiency =0.10452/3×965008×60×2×100=60.31
An acidic solution of dichromate is electrolyzed for 8 minutes using 2A current. As per the following equation Cr2O72−+14H+ +6e−→ 2 Cr3+ + 7 H2OThe amount of Cr3+ obtained was 0.104 g. The efficiency of the process (in%) is (Take : F=96000 C, At. Mass of chromium =52)_____