For the adsorption of a substance A from aqueous solution by charcoal at 25°C, the Freundlich constants are n = 3.0 and k = 0.50 ( for xm in g per g and C in gL−1 ) . What weight of A will be adsorbed by 2 g of charcoal from 1 L of a solution containing 2 g of the substance?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Freundlich's adsorption isotherm for adsorption of solution on a solid surface, xm=k(C)1nxm=0.50(C)13Let solute adsorbed = x gthen equilibrium concentration = (2 - x)g ∴ x2=0.50(2−x)13 ∴ x=1(2−x)13 ∴ x3=(2−x) ∴ x3+x−2=0 Thus, x = 1g
For the adsorption of a substance A from aqueous solution by charcoal at 25°C, the Freundlich constants are n = 3.0 and k = 0.50 ( for xm in g per g and C in gL−1 ) . What weight of A will be adsorbed by 2 g of charcoal from 1 L of a solution containing 2 g of the substance?