Al2O3 is reduced by electrolysis at low potentials and high currents. If 4.0 × 104 amperes of current is passed through molten Al2O3 for 6 hours. What mass of aluminium is produced ? (Assume 100% current efficiency. At mass of Al = 27g mol–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total Coulombs passed = 4 x 104 x 6 x 60 x 60 = 864 x 106 mass of Al produced =9×864×10696500