All the energy released from the reaction X→Y,ΔrG0=−193kJ mol-1 is used for oxidizing M+ as M+→M3++2e−,E0=−0.25V Under standard conditions, the number of moles of M+ oxidized when one mole of X is converted to Y is F=96500 C mol−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔG0=−nFE0cellΔG0=−2×96,500×(−0.25)=+0.5×96,500=48,250=48,250kJFor conversion of mole of M+→M+3The requirement is 48,250 kJ \ with 193 kJ; no. of moles of M+ oxidized is equal to 193/48.25 = 4