An alloy of Pb-Ag weighing 1.08 g was dissolved in dilute HNO3 and the volume made to 100 mL. A silver electrode was dipped in the solution and EMF of the cell set up was Pt(s),H2(g)H+(1M)∥Ag(aq.)+Ag(s)0.62 V. The percentage of Ag in the alloy is: Ecell ∘=0.80V,2.303RT/F=0.06 at 25∘C
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2+2Ag+⟶2H++2AgEcell =Ecell ∘−2.303RTnFlog1Ag+20.62=0.80+0.06logAg+or logAg+=−0.180.06=−3Ag+=1.0×10−3M=1.0×10−3×108=0.108gL−1∴ Amount of Ag in 100 mL solution = 0.0108 g∴ % Ag=0.01081.08×100=1