Aluminium reacts with sulfuric acid to form aluminium sulfate and hydrogen. What is the volume of hydrogen gas in liters (L) produced at 300 K and 1.0 atm pressure, when 5.4 g of aluminium and 50.0 mL of 5.0 M sulfuric acid are combined for the reaction ? (Use molar mass of aluminium as 27.0 g mol–1, R = 0.082 atm L mol–1 K–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2Al+3H2SO4⟶Al2SO43+3H2 Moles of Al takes =5.427=0.2 moles of H2SO4 taken =50×5.01000=0.25 As 0.22>0.253,H2SO4 is limiting reagent Now, moles of H2 formed =33×0.25=0.25∴ Volume of H2 gas formed =nRTP=0.25×0.082×3001=6.15L
Aluminium reacts with sulfuric acid to form aluminium sulfate and hydrogen. What is the volume of hydrogen gas in liters (L) produced at 300 K and 1.0 atm pressure, when 5.4 g of aluminium and 50.0 mL of 5.0 M sulfuric acid are combined for the reaction ? (Use molar mass of aluminium as 27.0 g mol–1, R = 0.082 atm L mol–1 K–1)