The ammonia prepared by treating ammonium sulphate with calcium hydroxide is completely used by NiCl2.6H2O to form a stable coordination compound. Assume that both the reactions are 100% complete. If 1584 g of ammonium sulphate and 952 g of NiCl2.6H2O are used in the preparation, the combined weight (in grams) of gypsum and the nickel-ammonia coordination compound thus produced is (Atomic weights in g mol-1: H = 1, N = 14, O = 16, S = 32, Cl = 35.5, Ca = 40, Ni = 59)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2992.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(NH4)2 SO4+ Ca(OH)2 → CaSO4.2H2O+2NH3 1584 g gypsum ( M =172) 24mole =12 mol 12 mol NiCl2.6H2O952g=4mol+6NH324mol→NiNH36M=2324molCl2+6H2OTotal mass =12×172+4×232=2992g