Ammonia under a pressure of 15 atm at 270C is heated to 3470C in a closed vessel in the presence of a catalyst. Under the conditions, NH3 is partially decomposed according to the equation,NH3⇌N3 + 3H2. The vessel is such that the volume remains effectively constant whereas pressure increases to 50 atm. Calculate the percentage of NH3 actually decomposed.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
65%
b
61.3%
c
62.5%
d
64%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NH3 ⇌ N3 + 3H2Initial mole a 0 0Mole at equiibrium (a - 2x) x 3xInitial pressure of NH3 of a mole = 15 atm at 270C=300kThe pressure of ‘a’ mole of NH3 = p atm at 3470C=620K∴ 15300 = p620∴ p = 31 atmAt constant volume and at 3470C, mole ∝ pressurea ∝ 31 (before equilibrium)∴ a + 2x ∝ 50 (after equilibrium)∴a + 2xa=5031∴ x = 1962 a∴ % of NH3 decomposed = 2xa× 100=2× 19a62×a× 100 = 61.33%