The amount of current in Faraday is required for the reduction of 1 mol of Cr2O7–2 ions to Cr3+ is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1F
b
2F
c
6F
d
4F
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Oxidation number of Cr in Cr2O7-2 = 2(6) =12Oxidation number of cr in 2 Cr+3 = 2(3) = 6Total decrease = 12 - 6 = 61 mole of Cr2O7-2 requires 6 F to get reduced to Cr+3