The amount of energy released when 106 atoms of iodine in vapour state are converted to I- ions is 4.9×10−13J. What will be electron affinity of iodine in eV per atom
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.06.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy released for 106 atoms =4.9×10−13J Energy released for 1 atom=4.9×10−13106J=4.9×10-13×10−61.6×10−19=3.06eV.