An amount of 20g potassium sulphate was dissolved in 150 cm3 of water. The solution was then electrolysed. After electrolysis the content of potassium sulphate in the solution was 15% by mass. Determine volume of the gases obtained at NTP ? ( dH2O = 1 g cm–3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45.6 L H2 gas
b
22.8 L O2 gas
c
42 L H2 gas
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
An amount of 20g . . . . . .Before electrolysis mass (H2O) = 150 gAfter electrolysismH2O=150−113.3=36.7gnH2O=2.04molSince,2H2O→2H2+O2 nH2=2.04mol V=45.6LnO2=1.02mol. V=22.8L