The amount of Glucose to be dissolved in 500g of water so as to produce the same lowering in vapour pressure as that of 0.2 molal aqueous urea solution will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 g.
b
18 g.
c
36 g.
d
1.8 g.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Urea solution and glucose solutions have same lowering of VP.It means that both the solutions must have same concentration.(both Urea sol and glucose sol. neither associates nor dissociates)Given, molality of Urea sol =0.2mmolality of glucose sol. must be 0.2m∴WH2O=500g 0.2=Wglucose 180X1000500Wglucose=18g