The amount of heat required to raise the temperature of 1 mol diatomic gas by 1°C at constant pressure is 60 cal. The amount of heat which goes as internal energy of the gas is nearly.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 cal
b
30 cal
c
42.6 cal
d
49.8 cal
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a diatomic gas Cp=72R and CV=52ROnly 57=0.71 of energy supplied increases the internal energy of the gas. The rest is used to do work against external pressure0.71 × 60 = 42.6 cal.