50% of the amount of a radioactive substance decomposes in 5 years. The time required for the decomposition of 99.9% of the substance will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 years
b
between 10 and 50 years
c
less than 10 years
d
between 49 and 50 years
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, half life, t1/2=5 yearsDecomposed amount = 99.9%Let the original amount, No = 100Left amount after time t,=100−99.9=0.1N = 0.1∵ kt=2.303logN0N 0.693t1/2×t=2.303log1000.1 0.693×t5=2.303log103 t=2.303×3×50.693=49.85 years