Angle at which second-order diffraction will occur in an X-ray spectrometer when X-rays of 200 pm are diffracted by the atoms of a crystal having distance between the two planes as 400 pm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30°
b
60°
c
45°
d
90°
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For nth order diffraction, nλ=2asinθ∴sinθ=nλ2an = 2∴sinθ=λa=200pm400pm=12∴θ=sin−112=30∘