An antifreeze solution is prepared from 222.6 gram of ethylene glycol C2H6O2 and 200 gram of water. Calculate the molality of the solution. If the density of the solution is 1.072 g mL−1, then what shall be the molarity of the solution?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
m = 17.95 M = 9.11
b
m = 10 M = 5
c
m = 23.3 M = 19
d
m =9.11 M =17.95
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of the solute Molarity of the solution=number of moles of solutevolume of solution in litreC2H6O2=222.6 gramMolar mass of C2H6O2=62 gram per moleNumber of moles of solute 222.6/62 = 3.59Mass of solvent 200 g = 0.200 kgMolality of the solution(m) : number of moles/weight of solvent in kg m=3.59/0.2=17.95Total mass of the solution : 222.6+200 = 422.6 gramVolume of the solution = mass of solution/density of solution =422.6/1.072=394.2mL=0.3942L=3.59/0.3942=9.11M