An aqueous solution of ethanol has density 7.025 g/mL, and, it is 2 M. What is the molality of this solution ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.79
b
2.143
c
1.951
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1000 mL solution contain 2 mole of ethanol or 1000 x 1.025 g solution contain 2 mole of ethanol wt. of solvent =1000 x1.025 -2 x 46 =1025 -92 =933m=21000×1.025−2×46×1000m=2933×1000=2.143