Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Assume that for every increase in height of 1 m, pressure decreases by 10 mmHg. Initially an experimental air balloon of maximum 200 L capacity has 150 L air at 1 atm atsea-level. At what height, the balloon is expected to burst?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 m above sea-level

b

19 m above sea-Ievel

c

10 m above sea-level

d

20 m above sea-level

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Balloon will burst when volume > 200 L At this point p2=p1V1V=1×150200= 0.75 atm = 570 mmDecrease in pressure = 760 - 570 = 190 mmHeight up ro which it can resist bursting =190mm10mm/m=19mThus, at a height above 19 m, balloon will burst.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Assume that for every increase in height of 1 m, pressure decreases by 10 mmHg. Initially an experimental air balloon of maximum 200 L capacity has 150 L air at 1 atm atsea-level. At what height, the balloon is expected to burst?