Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Assuming ideal gas behaviour and using density of liquid water at 100°C equal to 0.958g(mL)−, find the percentagevalue of empty space available in one mole of H2O(g) at 760mm and 100oC

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 99.9386.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

no. of mol, n=1  ;T=100+273=373KR=0.0821LatmK−mol−P= 760mm =1 atmV=?. We know that :(i)     PV=nRT ; V=nRTP=1mol×0.0821LatmK−mol−×373K1atmor V=30.62L(ii) Density of H2O(l)=0.958g(mL)−Mass of 1 mole of H2O=(2×1)+16=18g∴ Volume of 1 mole of H2O(l)= Mass  density =18g0.958g(mL)−=18.79mL=18.79mL×1L1000mL=0.01879L∴ Percentage of volume occupied byH2O(g) molecules =0.01879L30.62L×100=0.0614Hence, percentage of empty space available= 100 - 0.0614 = 99.9386 ≈99.94
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring