Assuming no change in volume, calculate the minimum mass of NaCl (in kg) necessary to dissolve 0.010 mol AgCl in 100 L solution.KfAgCl2−=3×105, Ksp=AgCl=1×10−10Molar mass of NaCl (58.5 g/mol)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 19.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
AgCls ⇌ Ksp Ag+aq + Cl−aq ∙ X a-2SAg+aq+2Cl−aq⇌ KF=3×105 AgCl2−aq x a-2S S -------------------- AgClS + Cl−aq⇌ KspKFAgCl2−aq ∙ a-2S S=104 -------------------- 3×10−5=10−4a−2×10−4 a−2×10−4=103 a=103+2×10−4≃103 nNaCl100=103 WNaCl=58.53 Kg=19.5 Kg
Assuming no change in volume, calculate the minimum mass of NaCl (in kg) necessary to dissolve 0.010 mol AgCl in 100 L solution.KfAgCl2−=3×105, Ksp=AgCl=1×10−10Molar mass of NaCl (58.5 g/mol)