Assuming that petrol is octane C8H18 and has density 0.8 g/ml, 1.425 litre of petrol on complete combustion will consume
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 mole of O2
b
125 mole of O2
c
100 mole of O2
d
200 mole of O2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of octane =d×volume =1.425 × 103 × 0.8 gMoles of octane=1425 × 8114 =10 molesC8H18 + 252 O2 → 8CO2+9H2OFrom the equation it can be seenFor 1 mole octane required 252 moles of oxygen.∴ for 10 moles octane required 252 × 10=125 moles of oxygen