In atom, an electron is moving with a speed of 600 m/s with an accuracy of 0.005 %. Certainty with which the position of the electron can be located ish=6.6×10-34 kg m2 s-1, mass of electron, em=6.6×10-31 kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.52×10-4 m
b
5.10×10-3 m
c
1.92×10-3 m
d
3.84×10-3 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Heisenberg's uncertainty principleΔx·mΔv=h4πΔv=0.005% of 600 m/s=600×0.005100=0.03Δx×9.1×10-31×0.03=6.6×10-344×3.14 Hence, Δx=6.6×10-344×3.14×0.03×9.1×10-31=1.92×10-3 m