ATP+H2O→ADP+PO43-;ΔrG0=-31kJ/molGlucose+Fructose→Sucrose; ΔrG0=23 kJ/molA 100ml solution is 0.5(M) with respect to glucose and 0.8(M) with respect to fructose. To this how many liters of gastric juice containing 31×10-5 M ATP is to be added to obtain maximum molarity of sucrose?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 L
b
2.71 L
c
37.1 L
d
3.71 L
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Glucose+Frucose → Sucrose 5×10-2 mol;8×10-2 mol Glucose is the L.R. and maximum amount of sucrose to be obtained =5×10-2 mol ∴ Energy required =23×5×10-2 kJ Let V vol of ATP solution is required V×10-5×31=23×5×10-2 ∴V=23×531×103=3.71×103 ml=3.71 L