The average molecular mass of a mixture of gas containing nitrogen and carbon dioxide is 36. The mixture contain 280 g of nitrogen, therefore, the amount of CO2 present in the mixture is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
440 g
b
44 g
c
220g
d
880 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let amount of CO2 present = x g36=28028×28+x44×4428028+x4436=280+x10+x/44=(280+x)×44440+x or 15840+36x=12320+44x or 8x=3520x=35208=440g