The average velocity of gas molecules is 425 m/sec. Calculate its most probable velocity ump at the same temperature.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 376.55.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average velocity,u-=425ms− Most probable velocity, ump=?We know: u¯=8RTπM1/2;ump=2RTM1/2Hence, umpu-=2RTM×πM8RT1/2=π41/2∴umpu-=227×41/2=(0.7857)1/2=0.886∴ u=0.886×425ms−=376.55ms−