Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A balloon of diameter 20 m weighs 100 kg. Calculate its pay-load, if it is filled with He at 1.00 atm and 27°C.Density of air is 1.2 kg m−3⋅R=0.082dm3atmK−1mol−1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4247.19.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Diameter of balloon = 20 m Radius of balloon =202=10mVolume of balloon =43πr3=43×227(10m)3.                              =4190.47m3=4190.47×103LMass of displaced air  =  volume × density                                    =4190.47×1.2=5028.57kgWeight of He gas in balloon can be calculated by applying the gas equation,PV=nRT=mM⋅RT  or mHe=PVMHeRT = 1×4190.47×103×40.082×300.              =681.377×103g=681.377kgTotal weight of gas and balloon  =681.377+100=781.377kgPay load = Weight of air displaced - Weight of gas andballoon =5028.57−781.377=4247.193 kg.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring