Q.

Benzene and naphthalene form an ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and naphthalene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of naphthalene.

see full answer

Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??

Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.675

b

0325

c

42.65

d

13.85

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

nbenzene =80g78gmol−1=1.026mol   nnaphthalene =100128=0.781mol      xbenzene =1.0261.026+0.781=0.568xnaphthalene =1−0.568=0.432  pbenzene =pbenzene ∘×xberzene                     =50.71×0.568=28.80mmpnaphthalene =32.06×0.432=13.85mmptotal =28.80+13.85=42.65mmybenzene  in vapour phase =xbenzene ×pbenzene ∘ptotal                                             =0.568×50.7142.65=0.675
Watch 3-min video & get full concept clarity
ctaimg

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

+91

Connect with our

Expert Counsellors

access to India's best teachers with a record of producing top rankers year on year.

+91

We will send a verification code via OTP.

whats app icon