The boiling point of a solution of 0.1050 g of a substance in 15.84 g of ether was found to be 100oC higher than that of pure ether. What is the molecular weight of the substance [Molecular elevation constant of ether per 100 g = 21.6]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
144.50
b
143.18
c
140.28
d
146.66
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=Kb×w×1000ΔTb×W m=21.6×0.1050×1000100×15.84 m=143.18NOTE: There is a error in question