The boiling point of a substance X at 1 atm pressure is 500 K. The enthalpy of vapourisation at the boiling point of X(l) is 80 kl/mol.The molar specific heat of X (l) = 5 × 10-3 kJ/mol and Cp of X(g) = 5 × 10-4 kJ / mol. What is the molar latent heat of vaporization of X(1) at 800 K and at 1 atm?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Lesser than 80 kJ
b
Greater than 80 kJ
c
Equal to 80 kJ
d
Since 800 K is the higher temperature than the boiling point of X(l); therefore, enthalpy of vaportzation is not applicable.
The boiling point of a substance X at 1 atm pressure is 500 K. The enthalpy of vapourisation at the boiling point of X(l) is 80 kl/mol.The molar specific heat of X (l) = 5 × 10-3 kJ/mol and Cp of X(g) = 5 × 10-4 kJ / mol. What is the molar latent heat of vaporization of X(1) at 800 K and at 1 atm?