Borax in water givesB4O72− + 7H2O → 4H3BO3+2OH−How many grams of Borax Na2B4O7. 10H2O are required to prepare 50 ml of 0.2 M solution.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.32 g
b
3.82 g
c
0.28 g
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The n-factor or valency factor of borax in the above reaction is 2Meq. of borax in 50 ml solution = VN = 50 x 0.2 x 2 = 20Let weight of borax required = W WE=NV1000W382 × 2 × 1000 =20∴ WNa2B4O7. 10H2O = 3.82