Buffer capacity of a buffer solution is x, the volume of 1 M NaOH added to 100 mL of this solution if the change of pH by 1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 x mL
b
10 x mL
c
100 x mL
d
x mL
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Buffer capacity is the no. of moles or gram equivalents of strong acid or base added to 1Lit of soln.to change PH of buffer soln.by 1unit.buffer capacity of solution = x∴ Mole of NaOH is required for 1 L solution = xNow, 1001000(x)=.1x 0.1x = 1 x V ⇒ V = 0.1 x 1000 = 100x ml