A bulb is labelled as 150 watt, and only 8% of the energy is emitted as light of wave length 4500A0. The number of photons emitted by the bulb in one second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 watt = 1 J/sec150 watt = 150 J/sec only 8% of enery is emitted as lightenergy limitted wave length of photon emitted = 4500 A0energy of each photon, Total energy of all photons