A bulb of unknown volume ‘V’ Contains an ideal gas at 2 atm pressure. It was connected to another evacuated bulb of volume 0.5 litre through a stopcock. When the stopcock was opened the pressure in each bulb became 0.5 atm. Then V is aprroximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PV =P1 V1 + P2 V22V =0.5 x V +0.5 x 0.52V - 0.5V =0.25V =0.25 ÷ 1.5 =0.166 lit