At 1000C and 1 atm, if the density of the liquid water is 1.0 g cm−3 and that of water vapour is 0.0006 g cm−3, then the volume occupied by water molecules in 1 L of steam at this temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For water vapour, P=0.0006 g cc−1∴ 0.0006=MassVolume=Mass1000Mass = 1000 × 0.0006=0.6 gThe density of liquid water is 1 g cc−1So, the volume occupied by water is MassDensity=0.61=0.6 cc