At 1000C and 1 atm, if the density of liquid water is 1.0 g/cc and that of water vapour is 0.0006 g/cc, then the volume occupied by water molecule in 1 litre of steam at that temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 cc
b
60 cc
c
0.6 cc
d
0.06 cc
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of 1 L water vapour = V x d = 1000 x 0.0006 = 0.6 g∴ volume of liquid water = 0.61=0.6 cc