Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 25°C and 760 mm of Hg pressure a gas occupies 600 mL volume. What will be its pressure at a height where temperature is 10°C and volume of the gas is 640 mL?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

677 mm Hg

b

600 mm Hg

c

700 mm Hg

d

752 mm Hg

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

p1=760 mmHg,V1=600 mL,T1=25+273=298 KV2=640 mL and T2=10+273=283 KAccording to combined gas law,p1V1T1=p2V2T2⇒   p2=p1V1T2T1V2⇒  p2=(760 mmHg)×(600 mL)×(283 K)(640 mL)×(298 K)= 676.6 mmHg ≈ 677 mmHg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring