The CaCO3 is heated in a closed vessel of volume 1 litre of 600 K to form CaO and CO2. The minimum weight of CaCO3 required to establish the equilibriumCaCO3(s)→CaO(s)+CO2(g) is Kp=2.50atm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KP=PCO2=2.5atm No. Of moles of CO2 = No. Of moles of CaCO3 required = n = PVRT = 2.5 x 10.082 x 600n = 0.0508 mass of CaCO3 = 0.0508 x 100 = 5.08g