Caffeine contains 28.9% by mass of nitrogen . If molecular mass of caffeine is 194, then the number of nitrogen atoms present in one molecule of caffeine is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3
b
4
c
5
d
6
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
100 g of caffeine contains 28.9 gm of N194 g of caffeine (194/100) × 28.9 = 56.06 g of N The number of N atoms present in one molecule of caffeine = 56.06/14 = 4.