Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the amount of heat evolved during the complete combustion of 100 ml of liquid benzene from the following data:(i) 18 g graphite on complete combustion evolves 590 kJ of heat(ii) 15889 kJ of heat is required to dissociate all the molecules of 1 liter water into H, and Or.(iii) The heat of formation of liquid benzene is +50 kJ/mol.(iv) Density of C6H6(l) = 0.87 g ml-1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3645 KJ..

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

C(s)+O2(g)→CO2(g)ΔHf∘CO2=59018/12kJ/mol=393.33kJ/molH2(g)+1/2O2(g)→H2O(l)ΔHf∘H2O(1)=−158891000/18=−286kJmol−1C6H6(l)+7.5O2(g)→6CO2(g)+3H2O(l)ΔHcomb ∘=6×(−393.33)+3(−286)−50=−2359.98−858−50≅−3268kJ/mol. Heat evolved =3268×100×0.8778kJ=3645kJ.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Calculate the amount of heat evolved during the complete combustion of 100 ml of liquid benzene from the following data:(i) 18 g graphite on complete combustion evolves 590 kJ of heat(ii) 15889 kJ of heat is required to dissociate all the molecules of 1 liter water into H, and Or.(iii) The heat of formation of liquid benzene is +50 kJ/mol.(iv) Density of C6H6(l) = 0.87 g ml-1