Calculate the amount of Ni needed in the Mond's process given belowNi+4CO → NiCO4If CO used in this process is obtained through a process, in which 6 g of carbon in mixed with 44 g CO2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14.675 g
b
29 g
c
58 g
d
28 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C + CO2 → 2CO given moles: 612 4444 =0.5 =1So C is limiting reagent∴ CO formed = 1 moleNow moles of Ni need to react with 1 mole of CO = 14 mass of ‘Ni’ = 14 × 58.7 = 14.675 g
Calculate the amount of Ni needed in the Mond's process given belowNi+4CO → NiCO4If CO used in this process is obtained through a process, in which 6 g of carbon in mixed with 44 g CO2.