Calculate de Broglie wavelength of an electron travelling at 1% of the speed of light
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.73 × 10−24
b
2.42 × 10−10
c
242.2 × 1010
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
One percent of the speed of light isv=1100 3.00 × 108 ms−1=3.00 × 106 ms−1Momentum of the electron p =mv=9.11 × 10−31 kg 3.00 × 106 ms−1=2.73 × 10−24 kg ms−1The de−Broglie wavelength of this electron isλ=hp = 6.626 × 10−342.73 × 10−24 kgms−1λ=2.424 × 10−10 m.