Calculate the density of a gas (molar mass = 64 g mol-1) at 740 mm pressure and 55°C.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.31.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
d=?M=64 g mol−1R=0.0821L atm K−1mol−1,P=740mm760mm atm,T= 55+273=328 K. We know that :P=dRTM;d=MPRT =64gmol−1760×740atm0.0821lit atm K-1 mole-1×328k ∴ d=2.31 gL-1