Calculate density of a gaseous mixture which consist of 3.01x 1024 molecules of N2 and 32 g of O2 gas at 3 atm pressure and 860 K temperature (Given : R = 1/12 atm L/mole.K)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6 g/L
b
1.2 g/L
c
0.3 g/L
d
72 g/L
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of N2 =3.01×10246.02×1023=5Moles of O2 =3232=1molAverage molar mass =5×28+32×15+1=1726=28.67dmix =PMavg. RT=3×28.67112×860=1.2g/L
Calculate density of a gaseous mixture which consist of 3.01x 1024 molecules of N2 and 32 g of O2 gas at 3 atm pressure and 860 K temperature (Given : R = 1/12 atm L/mole.K)